Posiadanie narkotyków pod kątem prawa polskiego

Wiele osób zadaje sobie często pytanie, które związane jest z narkotykami, a mianowicie czy ich posiadanie w każdym przypadku będzie karane przez polskie prawo. Warto bliżej przyjrzeć się takim kwestiom, ponieważ nie zawsze posiadania narkotyków jest zabronione, jednak trzeba dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w polskim prawie zapisami, aby zrozumieć istotę tej sprawy.
Przestępstwo występuje wtedy, gdy dana osoba znajdzie się w posiadaniu narkotyku, który znajduje się na liście narkotyków w ustawie mówiącej o przeciwdziałaniu narkomanii. Wtedy też na pewno odpowie się za ten czyn karnie i można ponieść wtedy naprawdę spore konsekwencje prawne, a nawet trafić do więzienia. Co istotniejsze samodzielnie nie można sprawdzić, czy dana substancja znajduje się na takiej liście, ocenia to dopiero biegły, wtedy kiedy Policja dostarczy substancję takiemu specjaliście przy zatrzymaniu obywatela.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przestępstwo stanowi w dzisiejszych czasach posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Może to być nawet najmniejsza ilość marihuany, czy też amfetaminy. Oczywiście im mniejsza ilość, tym mniejsza będzie kara za dany czyn, jednak trzeba się spodziewać tego, że kary w tym przypadku się nie uniknie, ponieważ przyzwolenia na stosowanie narkotyków w Polsce nie ma. Ważne jest to, aby mieć wiedzę na temat posiadanej przez siebie substancji, jeśli posiada się narkotyki w sposób umyślny i posiada się na ten temat pełną wiedzę, odpowie się za to karnie w całej okazałości. Sąd nie zastosuje w takim przypadku żadnych okoliczności łagodzących.
Istnieją jednak pewne odstępstwa od obowiązujących reguł, przede wszystkim można mieć znikome ilości narkotyków na własny użytek. Mowa tutaj jednak o osadach takich substancji, a więc może to być np. osad w fifce po marihuanie. Ślady po narkotykach znajdujące się w posiadaniu danej osoby nie stanowią więc żadnego przestępstwa, więc można być wtedy w stu procentach pewnym tego, że nie odpowie się za to karnie i nie trafi się do więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + 19 =