Kiedy dobro dziecka jest priorytetem

Sprawy cywilne są stosunkowo trudne, zwłaszcza te, w których chodzi o dziecko. Niestety wiele takich spraw nie kończy się korzystnie dla dziecka. Ważne jest delikatne i odpowiednie podejście do tego typu klienta oraz jego potrzeb.

Sprawy rozwodowe

Sprawy rozwodowe są wyjątkowo trudne, zwłaszcza gdy byli wkrótce partnerzy posiadają dzieci. W przypadku kiedy rodzice są zgodni co do podziału obowiązków wobec dziecka, sprawa rozwodowa staje się znacznie mniej skomplikowana. Zawsze jednak w pierwszej kolejności przesłuchiwane jest dziecko. To ono ma decydujący wpływ na to, z którym rodzicem pozostanie, chyba że sąd stwierdzi, że jeden z rodziców wpłynął na decyzję dziecka. Sąd również może nie zgodzić się z opinią dziecka w momencie, kiedy wybrany przez dziecko rodzic będzie wpływał na niego negatywnie, np. jest alkoholikiem albo używa wobec niego przemocy.

Również sąd przyznaje zazwyczaj prawo do opieki nad dzieckiem temu rodzicowi, który będzie w stanie je utrzymać na godnym poziomie. Dziecko musi przed sprawą sądową być przesłuchane przez psychologa wyznaczonego przez sąd. W trakcie wywiadu sprawdzany jest jego ogólny stan psychiczny, a psycholog zbiera informacje o sytuacji rodzinnej, z kim najlepiej się czuje i czy u tej osoby ma zagwarantowane bezpieczeństwo. Aby dowiedzieć się więcej, warto sprawdzić na jakim poziomie stoi obsługa prawna Kraków.

Prawo spadkowe

W prawie spadkowym dziecko również potrzebuje odpowiedniej opieki adwokata. Chodzi przede wszystkim o spadki obciążone długiem. W takim wypadku nieletni nie może samodzielnie zrzec się spadku. Dziecko może z pomocą swojego opiekuna prawnego pójść do adwokata i poprosić o napisanie specjalnego pisma, w którym zrzeknie się kłopotliwego dla niego spadku. W innym wypadku będzie zmuszone do jego spłacania. Niestety wiele osób o tym nie wie, dlatego warto poradzić się w tej kwestii adwokata. Można w ten sposób uniknąć wielu problemów z prawem, w tym ze spłacaniem nie swojego długu.

Dziecko może również przyjąć swój spadek, jeśli nie jest obciążony długiem, jednak nie może nim zarządzać. O zarządzaniu spadkiem przez nieletnich również poinformuje nas adwokat, z którym możemy skonsultować się przed sprawą. Najlepiej by dziecku towarzyszyli prawni opiekunowie, którzy będą mogli zająć się spadkiem do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Dziecko może w takim wypadku jedynie przyjąć spadek, będąc w stanie nim zarządzać nie wcześniej niż po osiągnięciu pełnoletności. Kiedy możemy spadek przyjąć i jak można nim zarządzać podpowie nam odpowiedni adwokat Kraków Prawo rodzinne też nie będzie stanowić dla niego wyzwania.

Więcej informacji na temat prawa spadkowego, ale również problemów dziecka, w przypadku gdy chodzi o sprawy sądowe, możemy znaleźć na przykład na stronie: https://www.palucki.pl/specjalizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − dwa =