Kary dla pracodawcy i pracownika za pracę “na czarno”

W życiu każdego człowieka dochodzi do przeróżnych sytuacji, z którymi trzeba się zmierzyć. Czasami człowiek szuka zatrudnienia przez wiele lat, jednak nie ma szczęścia i pozostaje przez długi czas bezrobotnym. Wtedy też niektórzy decydują się podjąć pracę „na czarno”, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca bez ważnej umowy grozi surowymi konsekwencjami prawnymi. Przede wszystkim poważne konsekwencje poniesie w tym przypadku pracodawca, ponieważ to on odpowiedzialny jest za podpisanie umowy ze swoim pracownikiem, a jeśli nie zrobi tego umyślnie musi zdawać sobie sprawę, że może zapłacić surową grzywnę lub trafić nawet do więzienia.
Pracodawca, który nie podpisze ze swoim pracownikiem umowy może oczekiwać grzywny ze strony inspekcji pracy, czy też z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli oczywiście w danym zakładzie pracy przydarzy się oficjalna kontrola. Grzywnę ma prawo wystawić również Urząd Skarbowy i w tym przypadku powinna to być najwyższa kwota, sięgająca nawet kilku tysięcy złotych, więc na pewno przed takimi zachowaniami warto się wzbraniać. Bardzo ważne jest też to, iż pracodawca, który zatrudni pracownika o statusie bezrobotnego powinien poinformować niezwłocznie Urząd Pracy o tym, że dana osoba znalazła zatrudnienie. Jeśli się tego nie zrobi, również można ponieść z tego tytułu poważne konsekwencje.
Pracownik również będzie musiał zapłacić grzywnę, która zostanie na niego nałożona głównie przez Urząd Pracy, wtedy też taka grzywna może wynieść nawet powyżej 1000 złotych, a na pewno nie będzie to kwota niższa niż 500 złotych. Ważne jest też to, że przy pracy „na czarno” pracownik nie będzie mógł zgłosić swoich dochodów w zeznaniu podatkowym. Wtedy też, jeśli takie dochody zostaną odkryte poniesie się z tego tytułu naprawdę surową karę, więc jak widać wyraźnie nie warto pracować „na czarno” nawet, gdy ma się trudną sytuację życiową, ponieważ można swoją sytuację jeszcze bardziej pogorszyć. Ważne jest to, aby pracodawcy przestrzegali obowiązujących ich zasad, wtedy wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 4 =