Czym zajmuje się prawnik?

Praca prawnika jest daleka od obrazu, który utrwaliły liczne filmy i książki. To ciężka i wymagająca praca umysłowa, w której nie ma miejsca na błędy. Rozległe tomy akt, grube kodeksy i analityczne analizy, pozwalające na stosowanie odpowiednich argumentów — oto realia pracy prawnika. Dla jednych zawód elitarny, dla innych wpisujący się w tzw. kastę. Bez względu na nasze osobiste przekonania, nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest to branża usług niezwykle przydatna dla społeczeństwa.

Pod pojęciem „prawnik” identyfikujemy adwokata albo radcę prawnego. Osoby wykonujące ten zawód należący do grupy zawodów zaufania publicznego, świadczą szeroko pojęte usługi z zakresu prawa — wyręczają nas w sporządzaniu pism procesowych, skarg, wniosków, udzielają porad, a ponadto mogą reprezentować nasze interesy przed sądem albo innymi organami. Główna różnica między adwokatem a radcą prawnym polega na tym, że radca prawny jest uprawniony do świadczenia usług wyłącznie z zakresu prawa cywilnego. W przeciwieństwie do adwokata nie może np. reprezentować nas w czasie procesu karnego.

Prawnicy to specjaliści z zakresu polskiego prawa, a przed dopuszczeniem ich do wykonywania zawodu, musieli zaliczyć wymagające egzaminy państwowe i ukończyć studia prawnicze. Mamy dzięki temu pewność, że powierzamy swoje interesy osobom godnym zaufania, a przede wszystkim wykwalifikowanym i znającym się na swoim fachu.

Przykładowymi sytuacjami, w których powinniśmy zwrócić się o pomoc prawnika, są:
przesłuchanie w charakterze oskarżonego,
postępowanie karne,
postępowanie cywilne,
konieczność sporządzenia pozwu cywilnego,
indywidualne problemy i wątpliwości z zakresu prawa, co do których potrzebujemy wyjaśnień fachowca.

Należy podkreślić, że prawnicy są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że nie mogą ujawniać treści rozmów z klientami, a korespondencja między nimi nie podlega cenzurze. Adwokaci muszą unikać konfliktu interesów, co oznacza, że nie mogą reprezentować jednocześnie przeciwnych stron. Usługi prawników są potrzebne z punktu widzenia społeczeństwa, a biorąc pod uwagę stopień skomplikowania polskiego prawa, często nie można się bez nich obejść. Dobry adwokat września lub radca prawny przeprowadzi obywatela przez sądowe doświadczenia, możliwie najdelikatniej i najbardziej profesjonalnie. Często możemy liczyć na dodatkowe rady, które z prawem ściśle związane nie są, np. sposób zachowania się przed sądem, co jest niezwykle ważne.

Kancelarie w Poznaniu

Kim jest najlepszy prawnik w Poznaniu? — na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Wiemy natomiast, że na terenie miasta funkcjonuje wiele kancelarii, które specjalizują się w najróżniejszych gałęziach prawa i doradztwa z nim związanego. Przed dokonaniem wyboru konkretnego adwokata albo radcy prawnego, powinniśmy zorientować się we własnej sytuacji i określić swoje potrzeby. Dobór odpowiedniej osoby do charakteru sprawy jest kluczowy w jej prawidłowym rozwiązaniu. Niekiedy powinniśmy uwzględnić możliwości finansowe, wszak stawki adwokatów bywają różne, a ich wysokość wynika w większości z doświadczenia i współczynnika wygranych spraw danego prawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 3 =